Informacje

Wrocław - Rynek

Wrocławski Rynek z późnogotyckim Ratuszem i otaczającymi go kamienicami to jedna największych atrakcji miasta. Znajdujący się w centralnej częci Wrocławia jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy.

Centralną część Rynku zajmuje blok śródrynkowy, składający się ze Starego Ratusza, Nowego Ratusza oraz licznych kamienic. Późnogotycki Ratusz z 66-metrową wieżą to jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony, trójtraktowy budynek na planie wydłużonego prostokąta z wieżą i kilkoma przybudówkami powstał w kilku etapach budowlanych na przestrzeni około 250 lat (od schyłku XIII w. aż po wiek XVI).

Obecnie Ratusz mieści oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiąc niejako jego główny eksponat. Ratusz można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 10.00-17.00, w niedzielę od 10.00-18.00. W środę wstęp jest bezpłatny. W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.

Nowy Ratusz we Wrocławiu – gmach administracyjny w bloku śródrynkowym wrocławskiego Rynku wzniesiony w latach 1860-1864 wedle projektu Friedricha Augusta Stülera. Obecnie stanowi siedzibę prezydenta i rady miejskiej Wrocławia, a w podziemiach mieści się Browar Spiż.

Zabudowę otaczającą Rynek stanowią budynki pochodzące z różnych epok historycznych, wśród nich znajduje się wiele architektonicznych perełek w tym: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (dzisiaj dom handlowy Feniks).

Powrót - zobacz inne atrakcje Wrocławia

Ciekawostki:

  • 213 metrów długości i 178 metrów szerokości ma wrocławski Rynek,
  • 60 kamienic otacza Rynek z czterech stron,
  • 11 ulic odchodzi od Rynku,
  • 200 tysięcy widzów przewinęło się przez Rynek w Noc Sylwestrową w 2013 r.

2016 Free HTML5 Template. All Rights Reserved.