Informacje

Wrocław - Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy.

Sercem Ostrowa Tumskiego jest katedra katolicka Św. Jana Chrzciciela. Geneza jej powstania sięga 1000 r., kiedy podczas zjazdu cesarza Ottona III i księcia polskiego Bolesława Chrobrego w Gnieźnie zapadła między innymi decyzja o utworzeniu biskupstwa we Wrocławiu. Obecna katedra jest już czwartą z kolei budowlą stojącą w tym miejscu. Pierwsza katedra została zniszczona w czasie kryzysu monarchii piastowskiej pod koniec XI w. oraz związanym z nim odnowieniem kultów pogańskich i najazdem Brzetysława księcia czeskiego na ziemie polskie. W tym okresie biskupstwo wrocławskie w praktyce przestało istniej a położona niedaleko Wrocławia góra Ślężą była centrum kultu pogańskiego. Kazimierz Odnowiciel doprowadził do odnowienia biskupstwa wrocławskiego. Na stolcu biskupim zasiadł Hieronim, który poprowadził dzieło odbudowy katedry. W połowie 2 XII w. biskup Walter rozpoczął budowę nowej katedry romańskiej, którą sfinalizował jego następca na tronie biskupim, Żyrosław II. Na przestrzeni XIII i XIV w. trwała gotycka przebudowa katedry. W XVII w. dobudowano od strony południowej barokową kaplicę Najświętszego Sakramentu a od wschodniej kaplicę św. Elżbiety. Najbardziej okazała kaplica Bożego Ciała stanęła w kolejnym stuleciu. W XIX w. wnętrze i zachodnia elewacja katedry zostały przebudowane w stylu neogotyckim. W czasie oblężenia Festung Breslau w 1945 r. katedra została dotkliwie zniszczona.

Powrót - zobacz inne atrakcje Wrocławia

Zwiedzanie Katedry:

PAŹDZIERNIK - MAJ

Kaplice Barokowe i Taras widokowy
pniedziałek (Monday) 12.00 - 16.30
wtorek - sobota (Tuesday - Saturday) 10.00 - 16.30
w niedziele i święta (Sanday and Holidays) 14.00 - 16.00

CZERWIEC - WRZESIEŃ

Kaplice Barokowe i Taras widokowy
od poniedziałku do soboty 10.00 - 17.30
w niedziele i święta 14.00 - 17.30 (czerwiec - wrzesień)
Bilety do Kaplic Barokowych i na punkt widokowy do nabycia przedsionku nawy głównej. W razie nieprzychylnej pogody taras widokowy jest zamknięty. W tym samym czasie można zwiedzać kaplice barokowe.

UWAGA! W czasie nabożeństw nie można zwiedzać Katedry!

Ofiary składane na remont Katedry przy okazji zwiedzania:

ZWIEDZANIE KAPLIC ZA PREZBITERIUM

Dorośli - 4 zł; Dzieci i Młodzież (do 14 lat) - 2 zł

WYJAZD WINDĄ NA WIEŻĘ

Dorośli - 5 zł; Dzieci i Młodzież (do 14 lat) - 4 zł

2016 Free HTML5 Template. All Rights Reserved.